היסטוריה קיבוצית

138 חדר האוכל - חרתיה 1935-3622
1930
הקבוצה שהקימה את שער העמקים התגבשה בחדרה החל מינואר 1930 ומיד לאחר מכן במגדיאל (כיום הוד השרון) באתר ארעי במשך חמש שנים. באותה תקופה חדר האוכל היה אוהל "שהרוח העיפה את החול לתוך מנותינו, פרימוס רועש המדריך את המנוחתינו", נזכרה לימים אחת החברות בימים הראשונים.
עם העלייה על הקרקע בנקודת הקבע בשער העמקים ב-1935, הוקם צריף חדש. צריף חדר האוכל שימש את החברים במשך חמש שנים והיה ממוקם באזור מרוחק מעט מהיכן שכיום מרכז הקיבוץ, סמוך לבריכת השחייה כיום (הצריף נהרס ב-1976).
 המטבח 1
1940
באפריל 1940 נחנך חדר האוכל הראשון. הוא הכיל אולם מלבני ששימש להסעדה ויכול היה להכיל כ-120 סועדים. לצדו הוקמה מבואה זעירה ובצמוד לו מנגד מטבח.
"חנוכת חדר האוכל וכניסתנו אליו – הוא מאורע רב ערך בחיינו", כתב אחד החברים בפתח עלון קיבוץ שער העמקים. "זה המוסד שמרכז בתוכו את חיינו הציבוריים, השופע את אורותיו הבהירים ולפעמים הכהים, אל מחרוזת הימים של עבודה וחיים משותפים".
sop-resize-400-הפסיפס שיצר כאן אברהם עמרי מציג את שבעת המינים והוא מעטר את הכניסה עד היום
1960
ההרחבה הראשונה, 1960
עם קליטתם של חברים חדשים וריבוי טבעי, נדרש היה להרחיב את חדר האוכל וב-1958 הוחל בהקמתו של אגף נוסף וגדול ממערב לבניין הקיים. האגף הותאם ל-180 סועדים ולצדו הוקמה גם מבואת כניסה חדשה.
sop-resize-400-חדר אוכל כיום
1985
ההרחבה השנייה, 1985
עשרים שנה חלפו ושוב עלה הרעיון להרחיב את חדר האוכל. אלא שהפעם הפרויקט היה שאפתני יותר והציג הקמה של אגף מזרחי נוסף לרצף אולמות האכילה הקיימים, כזה שיוכל להכיל 400 מקומות ישיבה נוספים, אולם למכונה לשטיפת כלים, הרחבת וחידוש המטבח, מבואה חדשה ומרווחת במיוחד שתפנה למזרח לשער הכניסה לקיבוץ, וכן מועדון לחבר, משרדים, שירותים, מקלט, ותאי דואר מתחת לאגף החדש. ההרחבה איפשרה לארח באולם האוכל במקביל למעלה מ-700 סועדים.

 

nowadays
תקופתנו

חדרי אוכל בקיבוצים רבים בימינו אינם פעילים עוד.
אולם, חברי שער העמקים השכילו להקים בשנת 2002 את מעדניית 'טעמי הבית', שהוא עסק השייך לענפי הקהילה ומייצר מזון ביתי לקהל פרטי (המגיעים מקריית טבעון, חיפה והסביבה). המעדנייה הלכה וצמחה ומספר שנים לאחר הקמתה עברה 'להתגורר' בתוך שטח חדר האוכל בצידו המזרחי, קרוב לאזור החנייה הגדול והכניסה הראשית למבנה חדר האוכל.

ההכנסות ממעדניית 'טעמי הבית' מאפשרות לקיבוץ שער העמקים להמשיך לקיים מערך של הסעדה בחדר האוכל עבור חברי הקיבוץ והקהילה.

כיום, חדר האוכל פעיל עבור קהילת הקיבוץ לארוחות צהריים. אחת לשבועיים מתקיימות ארוחות שישי ערב וכמובן גם ארוחות בערבי חג.

במהלך השנה, חוגגים חברי הקיבוץ ומשפחותיהם את החגים העבריים בתחומי חדר האוכל המהווה עד היום מקום מרכזי להתכנסות גדולה.

במטבח עובדים עד היום חברי הקיבוץ וצוות נוסף של עובדים שכירים מכל העדות.

תמצאו אצלנו

שירות לקוחות מצויין

מעדנייה בעלת נסיון עשיר של מעל 20 שנה

מזון מגוון בעבודת יד, טרי וללא חומרים משמרים

מקום נגיש, חניה חינם ובשפע